İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
Trendlerdeki Yazı

Yahoo ile Bedava Host ve Domain (com,net) nasıl alınır?(Görsel anlatım)

Yahoo ile Bedava Host ve Domain (com,net) nasıl alınır?(Görsel anlatım)
+ - 0

Yahoo Business ile bedava host ve domain (com,net) almak için öncelikle Yahoo Business‘e giriş yapıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda “Start for free” diyip işlemimize devam ediyoruz.

Karşımıza “Ne tür bir işletme kuruyorsunuz?” ve “Kurduğunuz işletmenin adı nedir?” diye iki seçenek çıkacaktır. Bunları kendinize göre doldurabilirsiniz.

Ben işletmeyi “Kişisel bakım ürünleri” işletme adını ise “Kişisel” olarak giriş yaptım. Bilgileri doldurduktan sonra “continue” diyoruz.

Karşımıza kayıt olma yeri geldi. Şimdi yapmamız gereken şey türkçe karakter kullanmadan ismimizi, soy ismimizi, mail adresimizi ve şifremizi yazmaktır.

Bilgilerimizi doldurup tekrardan “Continue” diyoruz. Karşımıza kredi kartı veya paypal ile ödeme seçeneği gelecektir. Meraklanmayın, bu kısımda dikkat etmemiz gereken nokta sanal kart kullanmak olacaktır. Eğer sanal kart kullanırsak, domain veya hostun 1 sene sonra süresi dolduğunda bile para ödemeyeceğiz.

NOT : Ödeme yöntemini ilk 12 ay değiştiremiyoruz. Kesinlikle bakiyesiz sanal kart kullanın.

Bu ekranda ki bilgileri sanal kartınız ile doğru bir şekilde doldurun. Doldurduktan sonra ise tekrardan “Continue” seçeneğine tıklıyoruz.

Gördüğünüz gibi bizden 0.00$ çekecek. Fakat 12 ay sonunda eğer kartta para olma durumunda 120.00$ otomatik olarak çekecektir. Bu işlemden sonra “Sumbit payment” diyoruz. Ve devam ekranında ise “Awesome. Your order is complete. Now take the next step.” yazısı bizleri karşılayacaktır. “Go to dashboard” diyip işlemimize devam ediyoruz.

Eğer mail adresinize gelen onay linkinden onaylama yapmadıysanız sizi şöyle bi hata karşılayacaktır ;

verdiğiniz mail adresinize gelen onay mailinden üyeliğimizi onaylıyoruz. Üyeliğimizi onaylayıp giriş yaptıktan sonra ilk karşılaşacağımız ekranda bizden güvenliğimiz için 2.bir mail adresi, telefon numarası, gizli soru ve cevaplarını isteyecektir.Burayı kendinize göre doldurunuz.

Bilgileri doldurup “Continue” dedikten sonra artık hazırız. Next diyip dashboarda giriyoruz. Karşımıza gelen ekranda “Claim and verify your domain” seçeneğine tıklıyoruz.

Daha sonra çıkacak ekranda bize önerdiği domainleri göreceğiz ama biz almak istediğimiz domaini sorgulamak için aynı ekranda bulunan “Search more” seçeneğine basıyoruz ve istediğimiz domaini sorguluyoruz. Eğer domain müsaitse ve alınabilecek durumda ise karşımıza şöyle bir seçenek gelecektir ;

Burada “Get it now” diyip işlemimize devam ediyoruz. Karşımıza çıkan alanda ki bilgileri dolduruyoruz. (isim soyisim,adres bilgileri vs vs.) İşlemimize devam dediğimizde bizi anasayfaya geri atacaktır. Artık domain sahibi olduk. Domain ayarlarını görmek için sol tarafta bulunan panelden resimde ki simgeye tıkladıktan sonra “Domains” e tıklıyoruz.

Kayıt ettiğimiz domain orada gözükecektir. Domain alımını yaptıktan sonra yahoo tarafından bize tekrardan bir mail gelecektir. Mailde icann tarafından gelen linke tıklayıp bilgilerimizi onaylamamız gerekiyor.

“Verifiy Information” dedikten sonra artık domain sorunsuz bir şekilde bizim. Domainin onaylanma süresi 72 saattir fakat bu maksimum verilen süredir. Genelde 12 ile 24 saat arasında domaininiz onaylanır.

Farklı bir firmada hostunuz varsa eğer domain status’ü onaylı hala geldikten sonra NS ayarlarından değiştirebilirsiniz, dilerseniz de Yahoo’nun kendi hostunu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum Yap