1. Ana Sayfa
  2. Seyir Defteri

Tüm zamanların en iyi telefonları

Tüm zamanların en iyi telefonları
+ - 0

Bunlar tasarımları, özellikleri ve etkileri sayesinde yıllar içinde piyasayı hareketlendiren en iyi telefonlardı. Tüm zamanların en etkili telefonları olarak hazırladığımız bu listede eski telefonlara yer verdik.

Motorola mühendisleri Martin Cooper ve John F. Mitchell, 3 Nisan 1973’te ilk aramayı yaptıklarında, icatları olan cep telefonunun tüm insanlık üzerinde nasıl bir etki yaratacağı konusunda muhtemelen hiçbir fikirleri yoktu. Orijinal cep telefonu Motorola DynaTAC, Tamamı pil olan ve 4,000 dolara mal olan devasa bir tuğla. DynaTAC insanlara cep telefonu fikrini tanıtırken, hepimizin cebinde taşıdığımız mobil cihazlar yıllar içinde daha küçük ve daha uygun fiyatlı fiyatlarla popüler hale geldi.

Bir telefonu etkili yapan nedir? Sadece satış değil. Bir telefonun etkili sayılabilmesi için yeni bir özellik, yeni bir işlevsellik veya işleri yapmanın tamamen yeni bir yolunu sunması gerekir. Ondan sonra gelenler üzerinde kalıcı bir etkisi olmalı. Aşağıdaki cihazlar, daha büyük pazar üzerindeki etkileri açısından BilgiAlem’in en etkili telefonlar listesini oluşturuyor.

Motorola StarTAC (1996)

Motorola StarTAC, 1.000 dolardan bile anında bir hit oldu. İlk popüler kapaklı telefon oldu ve toplam küresel 60 milyon satış rakamına ulaştı. Telefon, 1990’ların sonlarında kapaklı kapağın çevirme hareketi sayesinde filmlerde ve televizyon programlarında göründüğü gibi, film yapımcıları arasında bile bir hit oldu.

StarTAC, yıllar içinde birkaç farklı modelde satıldı ve SMS mesajları gönderme ve alma, titreşimli uyarı ve değiştirilebilir harici pillerle geldi. O zamanlar inanılmaz derecede küçüktü, sadece 88g ağırlığındaydı. Eğer biraz paranız varsa, satın aldığınız telefon Motorola StarTAC idi. StarTAC, nesiller boyunca flip telefonları etkiledi.

Nokia 9000 Communicator (1996)

Nokia 9000 Communicator (1996)

Nokia 9000 Communicator, zamanının ötesindeydi ve en etkili telefonlar listemize girmesini sağladı. Özellikler açısından modern akıllı telefonun öncüsü diyebilirsiniz, ancak yan kapaklı olan form faktörü olması gerekmez. İş kullanıcılarını hedefleyen minyatür bir dizüstü bilgisayar ve veri modemi ile birleştirilmiş bir telefondu.

Temel özellikler, uygulamalar ve kullanıcı verileri için 8 MB belleğe sahip 24 MHz Intel CPU’yu içeriyordu. Tam bir QWERTY klavyenin yanı sıra 640 x 200 ekrana sahipti. Nokia 9000 Communicator’ın ön tarafında tamamen işlevsel bir telefon ve e-posta gönderip almak, web’de gezinmek ve içeride iş uygulamalarını çalıştırmak için hafif bir akıllı platform vardı. 397g ağırlığında bir canavardı.

Telefon satışa çıktığında 1000 dolardı. Birkaç nesil takipleri teşvik etti ve 2000’lerin ortalarında popüler olan gelişmiş mesajlaşma telefonlarına bir tür haberci olarak hizmet etti.

Nokia 3310 (2000)

Nokia 3310 (2000)

Nokia 3310 iki nedenden dolayı öne çıktı: efsanevi dayanıklılığı ve anında mesajlaşma benzeri sohbet işlevi. 3310, zaten popüler bir cihaz olan 3210’a yapılan bir güncellemeydi, ancak işleri bir adım daha ileri götürdü.

Nokia, 3310’u sağlam bir telefon olarak pazarlamadı, ama kesinlikle öyleydi. Dış plastik kabuğu her türlü kötüye kullanımla başa çıkabilir. Nokia 3310, sahiplerinin telefonlarını farklı renk ve desenlerle kişiselleştirmelerine olanak tanıyan değiştirilebilir Xpress kapaklarına da sahipti. Telefon, insanların 160 karakterlik tipik metin mesajınızdan daha uzun mesajlar göndermesine izin veren bir sohbet uygulamasını akıllıca ekledi. Bu, telefonu mesajlaşma meraklıları arasında son derece popüler hale getirdi. Nokia, bir hatırlatma uygulaması, bir kronometre, bir hesap makinesi ve Snake dahil olmak üzere çeşitli oyunlar gibi sahip olunması gereken diğer birçok özelliği de ekledi.

126 milyonluk küresel satışla 160 milyon satan 3210’un tam başarısı değildi, ancak mesajlaşma araçları sayesinde genel olarak daha etkili bir telefondu.

Palm / Handspring Treo 180 (2002)

Palm Handspring Treo 180

Bazıları hangi Treo’nun en önemli olduğunu tartışabilir, ancak bir PDA’yı telefon arama yetenekleriyle Treo hattındaki aynı cihazda birleştiren 180’di. Bu tek başına Palm ve Handspring için büyük bir ilk adımdı.

Bu ilginç donanım parçası, tek renkli, dirençli bir dokunmatik ekran ve QWERTY klavyenin yanı sıra ekranı kaplayan ve açıldığında kulaklık görevi gören bir açılır kapanır kapak içeriyordu. Diğer özellikler arasında 16MB bellek ve 33MHz Dragonball işlemci bulunuyor. Bu telefon, özellikle 2000’li yıllarda iş kullanıcıları arasında oldukça popüler olan Treo 600 ve 650 olmak üzere Treos’un gelmesi için zemin hazırladı.

Motorola RAZR (2004)

Motorola RAZR

Motorola RAZR, herkesin arzuladığı telefonlardan biriydi ve en etkili telefonlar listemizde hak ettiği yeri kazandı. İnce çizgiler ve metal bir yapı ile kapaklı form faktörünü maksimuma çıkardı. RAZR 400 dolara satıldı.

En önemli moda telefonları arasında yer aldı ve 130 milyondan fazla satmaya devam etti. StarTAC gibi, ünlüler ve Hollywood’da popülerdi. Daha sonra kendi trim kapaklı tasarımlarıyla ortaya çıkan rakipler tarafından taklit edildi. Motorola RAZR kendi zamanında bir ikondu. Motorola kısa süre önce katlanabilir çoğunluğa atlamak için RAZR’ı yeniden canlandırdı.

BlackBerry Curve (2007)

BlackBerry Curve (2007)

Palm’ın Treos serisine benzer şekilde, en etkili BlackBerry’nin hangisi olduğunu tüm gün tartışabiliriz. 6210 mu yoksa 7290 mı? Paramız için, Curve’ü en önemli “dut” olarak belirledik çünkü ana şirket Research In Motion’ın kitlesel pazara hitap etmedeki ilk gerçek adımıydı. Ve temyiz etti. Curve, yıllar içinde çok çeşitli Curve cihazları üretmeye devam eden RIM için büyük bir satıcıydı.

Curve, BlackBerry Pearl’ün popüler iztopu özelliğini aldı ve eski BlackBerries’ten daha kullanıcı dostu bir cihaza yerleştirdi. Tam bir QWERTY klavyenin yanı sıra renkli bir ekrana sahipti. Bazı özellikler 312MHz işlemci, 64MB depolama, 16MB RAM ve kamera içeriyordu. Bazı varyantlarda Wi-Fi ve diğerlerinde GPS vardı. BlackBerry Curve, birçok insanın ilk akıllı telefonuydu.

Apple iPhone (2007)

Apple iPhone 2007

Orijinal Apple iPhone, belki de şimdiye kadar pazara ulaşan en etkili telefon. Ne en çok satan ne de en iyi donanım parçasıydı, ancak ilk kez tek bir cihazda iyi bir şekilde yürütülen bir fikirler koleksiyonuydu.

Apple’ın getirdiği büyük değişiklik, tam ekran tasarımıydı. Elbette, zamanın diğer telefonlarında büyük ekranlar vardı, ancak çoğu hala kullanıcı arayüzünün bölümlerini kontrol etmek için bir dizi düğmeye güveniyordu. İPhone ile, tüm kullanıcı arayüzü dokunmatik ekranın kendisinde ele alındı. Ana sayfa düğmesi yalnızca uygulamalardan çıkmak ve sizi ana ekrana geri götürmek için kullanılır. İPhone tarafından sunulan bir diğer büyük gelişme (neredeyse) tam güçlü tarayıcıydı. Genellikle varsayılan olarak web sitelerinin salt metin gösterimlerini kullanan piyasadaki diğer telefonlara kıyasla çok daha zengin bir web tarama deneyimi sağladı. Aynı zamanda, o zamanlar çok önemli olan iTunes Music Store ile de entegre oldu.

İlk iPhone, daha fazla iPhone ve daha da önemlisi, insanların mobil uygulamaları kullanma biçiminde devrim yaratacak olan App Store için zemin hazırladı.

HTC Dream / T-Mobile G1 (2008)

HTC Dream T-Mobile G1

İlk Android telefonu nasıl sevmeyiz? T-Mobile tarafından G1 adıyla satılan HTC Dream, pazara ulaşan ilk Android telefon oldu. Çok kötü, biraz karışık bir çantaydı.

Ekranın kayan görüntüsünü kontrol eden garip döndürme mekanizması sayesinde donanım sarsıcıydı. QWERTY klavyenin düğmeleri duygusaldı ve telefonun genel performansı titriyordu – ama bize çok şey öğretti. Örneğin, mağaza raflarına çarptıktan kısa bir süre sonra insanlar bootloader’ın root erişimi için açılabileceğini öğrendi. Bu, onu kodlama topluluğu ile anında bir hit yaptı.

Dream, HTC’nin en iyi çabası olmayabilir, ancak şirketi Android alanında erken bir öncü olarak sağlamlaştırdı ve Android’in ne olacağı için sahneyi hazırladı.

Google Nexus One (2010)

Google Nexus One

Yine HTC tarafından yapılan Nexus One, Google tarafından görevlendirildi ve 2010’un ilk aylarında piyasaya sürüldü. Telefon, işletim sisteminin Google tarafından kaplamasız temiz bir sürümüyle birlikte gönderildiğinden, saf Android fikrini ilk kez ortaya koyan telefon oldu. veya HTC’yi seçin.

Google’ın Nexus One’ı başka ilklerin tadını çıkardı. Google, telefonu doğrudan tüketicilere sattı, kilidi açtı ve kendi SIM kartlarını kullanmalarına izin verdi. Yıllar boyunca çevrimiçi Google Store’un ve tüm Nexus (ve daha sonra Pixel) telefon serisinin temellerini attı. Android alanında, çok etkili bir donanım parçasıydı. Daha sonra, tüm Nexus ve Pixel telefonların tanınacağı bir Google geliştirici telefonu oldu. En etkili telefonlar söz konusu olduğunda, Nexus One kesinlikle listemizde bir yeri hak ediyor.

Samsung Galaxy Note (2011)

Son olarak, en az değil, orijinal 2011 modeli olan Samsung Galaxy Note’umuz var. Bu telefon, kelimenin tam anlamıyla Samsung için büyük bir adımdı. Şirket, dev ekranlı ve ekran kalemini destekleyen bir telefon fikriyle çılgına döndü. Samsung, o zamandan beri her yıl bize yeni bir Galaxy Note verdi ve telefon, Koreli şirketin tasarım, teknoloji ve yazılımının zirvesi olmaya devam ediyor.

Note’un gelmesinden kısa bir süre sonra, akıllı telefonların ortalama ekran boyutu yükselmeye başladı. Apple bile Note’un izinden gitmeye karar verdi: daha sonra ilk büyük ekranlı iPhone olan iPhone 6 Plus’ı tanıttı. Samsung Galaxy Note, büyük ekranlı akıllı telefonlar çağını başlatmak için en etkili telefonlar listemizi oluşturuyor.

Yorum Yap