1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Süper Güçlü Elektromıknatıs Nasıl Yapılır?

Süper Güçlü Elektromıknatıs Nasıl Yapılır?
+ - 0

Süper Güçlü Elektromıknatıs Nasıl Yapılır?

 

Süper güçlü bir elektromıknatıs yapımı, basit bir çivi ve bakır tel türünden gerçekten farklı değildir. Aradaki fark, daha iyi bir çekirdek, daha fazla güç ve daha yoğun sargılar istemenizdir. Bu amaçla, bu projede demir çivi yerine ferrit çubuk, pil yerine güç kaynağı ve çift sargılı tel kullanılmıştır.

Manyetik bir çekirdek alın. Büyük bir demir çivi veya bir demiryolu çivisi işinizi görecektir, ancak yumuşak bir ferrit çubuk daha iyi çalışacaktır. Çivi kullanıyorsanız, en az 6″ uzunluğunda olduğundan emin olun. Ferrit ile karşılayabileceğiniz en uzun çekirdeği satın alın.

süper güçlü mıknatıs

22 gauge, tek telli, yalıtımlı bakır tel uzunluğunun bir ucundan kaplamayı soyun. Yaklaşık 1″ uzaklaştırın.

Çalışmak için en az 4 inç tel bırakarak, telin bir ucunu manyetik çekirdeğinizin bir ucuna takın. Koli bandı, bir damla sıcak tutkal veya etrafınızda bulunan herhangi bir genel amaçlı yapıştırıcı hile yapmalıdır. .

Teli bir ucundan diğer ucuna kadar sarın. Üst üste binmeden veya önceki sargının üzerinden geri gitmeden mümkün olduğunca sıkı bir şekilde çekirdeğin etrafına ve etrafına sarın.

Uzak uca ulaştığınızda, teli bobine takın. Yine, herhangi bir genel amaçlı yapıştırıcı oldukça iyi çalışmalıdır.

Kabloyu en üste kadar geçirin ve daha önce yapmış olduğunuz sargının üzerine sabitleyin.

Daha önce yaptığınız gibi, diğer sargının üzerine teli tekrar sarmaya başlayın. Örneğin, daha önce saat yönünde sardıysanız, tekrar saat yönünde sarın. Tekrar dibe ulaştığınızda, bantlayın veya yapıştırın.

Kabloyu tekrar yandan geçirin ve üste takın.

Çalışmak için en az 4 inç bırakarak kabloyu üstten kesin. Bir inç kadarını soyun.

Tüm mıknatısı kumaş bantla sarın. Bu onu güvence altına alacak, parçalanmasını önleyecek ve kiri uzak tutacaktır.

İki kabloyu bir DC güç kaynağının çıkışlarına bağlayın. Güç kaynağı yaklaşık 10 volt ve 2 amper veya daha az olmalıdır. Daha fazla güç, daha güçlü mıknatıs. Ancak çok fazla akım ve yangın çıkarma riskiniz var.

Açıkta kalan kabloları örtün. Bağlantılarınızı elektrik bandına sarın.

Süper güçlü elektromıknatısınızı etkinleştirmek için prize takın.

Yorum Yap