1. Ana Sayfa

Limonlu Su İçmenin Sağlığa 5 Faydası

Limonlu Su İçmenin Sağlığa 5 Faydası
+ - 0

Limonlu Su İçmenin Sağlığa 5 Faydası

Limonlu su ilginç bir içecektir. Özellikle sabah aç karnına içilen limonlu su tüm gününüzü kurtarabilir, diyetteyseniz kilo vermeyi kolaylaştırır insan sağlığı için limonlu suyun önemi yüksektir. Restoranlarda servis ederler ve insanların bütün gün yanlarında taşıyabilmeleri için özel su şişeleri yaparlar. Birçoğu, suya limon ekleyerek, onu bir şekilde daha besleyici hale getirdiğimizi düşünüyor. Ve bu teorinin arkasındaki bilimin çoğu en iyi ihtimalle anekdot olsa da, limonlu su içmekten en azından sağlık yararları elde edilebileceğine dair göstergeler var.

Normalde, gerçek tıbbi bakımın yerini alacak herhangi bir doğal tedaviyi denemeden önce sizi doktorunuza danışmanız konusunda uyarırdık, ancak varsayım, aslında limon suyunu herhangi bir tedavi yöntemi olarak kullanmadığınızdır. Her iki durumda da, gıda alerjiniz varsa veya herhangi bir kalıcı tıbbi durumunuz varsa, diyetinize alışılmadık bir şey eklemeden önce lütfen doktorunuza danışın.

Limonlu su ne kadar besleyicidir?

limonlu su

Medical News Today’e göre, limonlar nispeten besleyicidir. Çoğu narenciye gibi limonlar da, günlük önerilen miktarın yaklaşık yüzde 21’i olan, sıkılmış limon başına 18.6 miligram kadar C vitamini içerir. Sıkılmış bir limon ayrıca folat ve potasyum da dahil olmak üzere vitamin ve besinlerin adil bir karışımını sağlar.

Ne yazık ki, değerin durduğu yer burasıdır. Yalnızca eser miktarda B-1, B-2 ve B-5 vitamini vardır ve başka ek protein, yağ, karbonhidrat veya şeker yoktur. Portakal veya ananas gibi diğer, daha sağlam narenciye meyveleri ile karşılaştırıldığında, limonlar en besleyici olanı değildir. Onları bir bardak suya koymak, kesinlikle hidrasyon oranını yükseltir.

Bağışıklığı güçlendirmek için limonlu su

C vitamini, bağışıklığı güçlendiren tepkisi ile en iyi bilinen bir antioksidan türüdür. Healthline’a göre, C vitamini hücreleri serbest radikallerden korur ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir. C vitamini ayrıca kan basıncını düşürebilir ve soğuk algınlığı semptomlarını ve süresini azaltabilir. Ne yazık ki, C vitamini karşılaştırmaları açısından, limonlar listede o kadar üst sıralarda yer almıyor. Portakallar daha yüksektir ve en yüksek puanlar mütevazı guava’ya gider.

Cilt gençleştirme için limonlu su

Limonlu su bağışıklık sisteminize pek yardımcı olmayabilir, ancak bu C vitamini aslında kırışıklıkların üretimini azaltabilir. Bu doğru, Life Quest Nursing Home’a ​​göre limon suyu içmek cildi serbest radikallerin neden olduğu yaşla kötüleşen hasara karşı koruyabilir. Suda olması aslında denkleme yardımcı olur, çünkü içme suyu sizi sulu tutmanıza yardımcı olur ve hücrelerinize besin taşıma aracı görevi görür.

Sindirim için limonlu su

limonlu su

Limon suyu bir asit türüdür ve asitler hem lezzet hem de sindirim için işe yarar. Cleveland Clinic’e göre limondaki asit mide asidi seviyelerini yükselterek sindirime yardımcı olur. Yemeklerinize limon eklemenin, birazını gremolataya rendeleyerek veya bir sos haline getirerek limon eklemenin birçok yolu vardır, ancak yemeğin yanında biraz limon suyu da servis edebilirsiniz.

Enerji için limonlu su

Spor salonunda şişelerinde limon suyuyla dolaşan tüm o insanları biliyor musun? Bir şeyin peşinde oldukları ortaya çıkıyor. Potasyum bakımından nispeten düşük olmasına rağmen, limon suyu, enerji ve uyanıklık sağlayarak beyin ve sinir fonksiyonlarına yardımcı olabilir. Limonlu su içerseniz, kahveye ihtiyacınız olmayabilir. Lifehack’e göre, limon kokusu bile stres seviyelerini azaltan ve kendinizi iyi hissetme hormonlarınızı artıran sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir.

Böbrek taşlarını önlemek için limonlu su

Böbrek taşları eğlenceli değil. Acı vericidirler, düşündüğünüzden daha yaygındırlar ve yaratılışları genellikle kronik bir durumun parçası olarak kendini gösterir. Böbrek taşlarına yatkınsanız, daha fazla limonlu su içmeyi deneyin. Healthline’a göre günde sadece yarım bardak limon suyu veya bir bardak limonlu su içmek taş oluşumunu engelleyebilir. Asitler ayrıca idrar pH’ını onları parçalamaya başlayacak kadar arttırır. Elbette daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak önleme için ödenmesi gereken küçük bir bedel.

Yorum Yap