1. Ana Sayfa
  2. Kripto

KYC, özellikle kripto paralar için önemlidir

KYC, özellikle kripto paralar için önemlidir
+ - 0

KYC, özellikle kripto paralar için önemlidir

Geleneksel finans piyasalarının bekçileri olarak, bankalar ve finans kurumları için en önemli zorunluluklardan biri, piyasaların bütünlüğünü ve kendilerine olan güveni korumaktır. Tarih, bu ahlaki yükün tek başına bu tür kurumları şüpheli davranışlarda bulunmaktan alıkoymadığını, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin bu kurumların hukukun üstünlüğüne bağlı kalmasını sağlamak için düzenlemeler uygulayarak yanıt verdiğini göstermiştir.

Fenergo tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, 2020 yılında finans kuruluşlarının Kara Para Aklamayı Önleme (AML), Müşterini Tanı (KYC), veri gizliliği ve Finansal Araçlar Direktifi (MiFID) düzenlemelerine uymama nedeniyle aldığı cezalar toplamda küresel çapta 10.6 milyar dolar.

Bu kadar büyük rakamlar, kurumları kara para aklamayı azaltmak ve finansal piyasalarda suç faaliyetlerini önlemek için KYC ve AML süreçlerini güncellemeye teşvik etti, ancak artan miktarda sınır ötesi faaliyet ve yetki alanında standardizasyon eksikliği ile bu güncellemeler hala geçerliliğini koruyor. kısa düştü. Kripto para birimleri dünyasındaki AML ve KYC süreçleriyle karşılaştırıldığında, geleneksel pazarlar ışık yılı ileride.

Çok kazançlı bir hedef

Kripto para birimlerinin dünya çapındaki hükümetler tarafından resmi olarak kabul edilmesinin ve müteakip kitlesel olarak benimsenmesinin önünde uzun süredir devam eden bir engel, kripto alanının kara para aklama için oldukça kazançlı bir hedef olmasıdır. 2019’da, çoğu olası aklayıcıları geleneksel finansal kurumlardan uzak tutan AML ve KYC süreçlerinden yoksun olan farklı kripto para birimi borsaları aracılığıyla yaklaşık 3 milyar dolar aklandı.

Bir çalışma, tüm kripto borsalarının yarısından fazlasının zayıf veya var olmayan KYC süreçlerine sahip olduğunu bile buldu. Aklanan para, temel vergi kaçakçılığı ve uyuşturucu veya insan kaçakçılığından yerel ve uluslararası terörizme kadar her şey için kullanılabilir. Ana akım haline gelmek isteyen yeni gelişmekte olan bir endüstri için, bu tür yasadışı uygulamalardan elde edilen gelirlerin kripto pazarlarından akmasına izin vermek kesinlikle idealden daha az.

KYC kontrolü yok

KYC politikalarının kripto para birimi dünyasında biraz yeni olduğunu anlamak önemlidir. Bazı KYC süreçleri olaydan sonra gerçekleştirilir, bazı borsalar kullanıcılarının hiç KYC kontrolü olmadan hesap açmasına izin verir, bazıları ise ABD’li müşterilerle iş yapmaktan vazgeçmek ve en temel olanı bile uygulamak gibi daha sert adımlar atmıştır. KYC ve AML politikaları.

Aslında, en popüler ABD borsalarından bazıları, Amerikalı kullanıcıları ve Amerikalı kullanıcıların platformlarında gerçekleştirebilecekleri işlemleri sınırlamalarını açıkladı; bu, bu hayati süreçlere daha iyi uyum sağlamak için çalışmak yerine, endüstri için geriye doğru bir adımdır. . Kripto endüstrisi ciddiye alınmak istiyorsa, tüm tarafları korumak için oluşturulmuş yönergeler dahilinde çalışmaktan kaçınmamalı, ciddiye alınmalı.

KYC uyumluluğu

kyc kripto

Hükümetler bu nedenle, AML ve KYC uyumluluğunu sağlamak için hazırlıksız veya isteksiz olan borsaları çökertmeyi haklı hissedebilirken, mesele şu ki, birçok blok zinciri ve kripto para projesinin en önemli cazibe merkezlerinden biri, işlemlerin kendilerinin anonimliğidir. Anonimliğiyle övünen bir sistem, bir kullanıcıyı sadece bir işlem yapmak için pasaport bilgilerini vermeye nasıl zorlayabilir?

Neyse ki, şu anda blok zinciri ve kripto endüstrisinde, kullanıcıların kimliklerini bir kez doğrulatabilecekleri, ardından bu ilk doğrulanmış kimlikle kimliklerini yeni satıcılara veya platformlara kanıtlayabilecekleri anonim kimlik doğrulama modülleri gibi pek çok yenilikçi çözüm geliştiriliyor. kişisel bilgilerini tekrar sağlamadan veya ifşa etmeden.

KYC’yi zorlama

Suçluların kimliklerini gizleme ve fonların kendilerine geri izlenmesi riskini azaltma yetenekleri nedeniyle, kripto para birimlerinin fidye yazılımı saldırılarında sıklıkla kullanıldığı bir sır değil. Fidye Yazılımı Görev Gücü’nün Microsoft ve McAfee gibi kuruluşların desteğiyle yayınlanan yakın tarihli bir raporu, fidye yazılımı saldırılarındaki artışla mücadele etmek için alınabilecek farklı özel ve genel yanıtları özetledi.

Raporun kendisi, kolayca ulaşılabilir bir hedef olan halihazırda mevcut KYC ve AML düzenlemelerinin uygulanmasını tavsiye etti – teknoloji zaten mevcut. Bunu şu şekilde düşünün: Bir bilgisayar korsanı grubu, yakın zamanda İrlanda’da meydana gelen bir hükümet veritabanına girerse, grup milyonlarca kişinin verilerini çalar ve hükümet bitcoin olarak bir fidye ödemediği sürece bunları çevrimiçi yayınlamakla tehdit eder. kimliklerini gizleyin, bırakın genel kamuoyu bir yana, daha geniş finans sektörü kripto para birimlerini neyle ilişkilendirecek?

Bu da kripto piyasalarındaki katılımcı sayısını azaltacak ve doğası gereği itibarına zarar verecektir.

Yorum Yap