İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?
+ - 0

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır? Paranızı Geri Alabilirsiniz…

Birçok banka yaptığı işlem karşılığı olarak müşterilerinin hesabından belli bir miktar para kesmektedir. Bu durum banka müşterileri tarafından gereksiz görülmüştür ve mahkemeye dava açılmıştır. Bu davalar neticesinde mahkeme kararıyla o ücretlerin müşterilere geri ödenmesi şeklinde karara bağlanmıştır.

Örneğin ziraat bankası tarafından size de hesap işletim ücreti adı altında hesabınızdan bir kesinti söz konusu ise hesap işletim ücreti iade dilekçesi ile ziraate başvuru yaparsanız kesilen ücret tekrar hesabınıza yatırılacaktır. Bu işlem oldukça basit ve kolaydır. Yapmanız gereken tek şey hesap kesin ücreti iade dilekçesini internetinizden çıkartarak bu dilekçeyi doldurup ziraat müdürlüğüne göndermektir. Bu sayede sizden tamamen haksız ve hukuksuz bir şekilde alınmış olunan paranızı tekrar alabilirsiniz.

Bazı bankaların haksız ve hukuksuz şekilde müşterilerinden kestiği hesap kesim ücretini geri almak mümkündür. Bunun için izlenecek yol çok basit ve kolaydır. Bu şekilde bu hukuksuzluğa bir dur demiş olursunuz ve aynı zaman da sizden alınan paranızı kurtarmış olursuzun. Örneğin deniz bank tarafından kesilen hesap işletim ücretini geri almak için hesap işletim ücreti dilekçesini doldurarak en yakın şubesine verebilir veya merkez şubeye fakslayabilirsiniz. 7 iş günü içerisinde olumlu veya olumsuz bir sonuç size banka tarafından bildirilmez ise 0850 222 08 00 deniz bank müşteri hizmetlerini arayarak sonucu isteyebilirsiniz. Kartınızı kapatmak istediğinizi dile getirirseniz banka sizinle anlaşmaya çalışacaktır. Örneğin 3 veya 4 ay da 1000TL harcarsanız sileriz gibi eğer bu sizin için uygunsa anlaşabilirsiniz.

Hesabınızdan olması gerektiğinden daha az para varsa eğer kartını kullanmış olduğunuz banka sizden hesap işletim ücreti kesmiş demektir. Örneğin ing bank müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmekte ve müşterilerinin izni ve bilgisi dahilin de olmadan hesaplarından para kesmektedirler. Eğer sizinde başınıza böyle bir şey gelmiş ise ve bankayla anlaşma imkânı sağlayamadıysanız kaymakamlığa nüfus cüzdan fotokopisi hesap işletim ücreti itiraz formu ile başvurabilirsiniz.  Bu sayede tüketici heyetine başvurmuş olursunuz ve hukuki işlem başlatmış olursunuz. Biraz geç bir zaman dada olsa sizden hukuksuz bir şekilde alınmış olan paranız size tekrar iade edilir.

 

Yorum Yap