İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun

FPS Arttırma Nasıl Yapılır? FPS Nedir?

FPS Arttırma Nasıl Yapılır? FPS Nedir?
+ - 0

FPS Nedir? FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar terimleri sözlüğü aslında oldukça geniştir ve tüm terimlere hâkim olmak uzmanlık gerektirir. Ancak bazı terimler vardır ki bilgisayar kullanımında sıklıkla karşımıza çıkar. İşte FPS’de sıklıkla karşımıza çıkan bilgisayar terimleri arasındadır. FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

Özellikle oyuncuların veya bilgisayar oyunlarıyla ilgilenen kişilerin karşılaştığı FPS, İngilizce “Frame Per Second” yani “Saniyelik Görüntü Sayısı” anlamındadır. Oyuncular tarafından oldukça önemli olmasının sebebi, özellikle çevrim içi oyunlarda ciddi farklar yaratmasındadır. Peki, FPS tam olarak nedir?

FPS Nedir?

Özellikle çevrim içi oyunlar oynayan oyuncular için, FPS yani saniye başına düşen kare sayısı büyük önem teşkil etmektedir. FPS, ekran kartı ve monitör gibi donanımlarınızın saniyede kaç kare oluşturduğu olarak tanımlanabilir.

FPS, sadece oyuncular için değil aynı zamanda fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar, video editörler gibi birçok alanda büyük önem taşımaktadır. FPS ne kadar yüksekse görüntü kalitesi de bir o kadar yüksek olacağından çok daha kaliteli işler ortaya çıkar.

Bilgisayar kullanıcıları için aslında büyük önem taşıyan FPS her zaman düzgün bir sonuç vermez ve bu durum gerek oynanan oyunu gerekse de yapılan işi etkileyebilir. Bu tarz durumlara genelde “FPS Drop” adı verilmektedir. Peki, bu tarz sorunlar neden kaynaklanır?

FPS Drop Nedir? Neden olur?

FPS Drop, çeşitli sebeplerle FPS değerlerinde düşme meydana gelmesine denir. Özellikle yüksek sistem gereksinimi olan oyunlar veya ciddi derecede kaliteli grafik çalışmalarında yaşanan bu durum bazen can sıkıcı seviyelere ulaşabilmektedir. Oyun oynarken birden ekranda kasmalar meydana gelmesi veya grafik alanında çalışmalar yaparken imleç daha oynatamamanın sebebi FPS Drop olarak yorumlanabilir. Peki, FPS Drop neden olur?

1-     Donanım Yetersizliği:

Oyunlarda veya kullanılan grafik programlarında donanımsal sistem özelliklerinin etkisi büyüktür. Yüksek özellikteki donanımlara sahip bir bilgisayar ile yüksek FPS değerlerinde oyununuzu oynayabiliyorsanız, bu durumda sisteminizin oldukça yeterli olduğu yorumu yapılabilir.

Donanımın yeterli olup olmadığına oyun açıkken bakmak gerekir. İşlemcinin ne kadarı kullanılıyor? Ekran kartı tam donanımlı bir şekilde çalışıyor mu? Bu tarz soruların cevabını oyun açık bir şekilde “Görev Yöneticisi” üzerinden kontrol ederek bulabilirsiniz. Donanım kaynaklı FPS Drop durumlarının birçoğu RAM yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

2-     Arka Planda Yoğun Program Kullanımı

Bilgisayarınızda bir oyun açıkken, aynı zamanda arka planda birçok programı yoğun bir şekilde kullanıyorsanız bu durum FPS Drop sorununa sebep olacaktır. Oyun oynarken arka planda tarayıcıdan müzik dinlemek, video seyretmek, birçok farklı sekmede web site açık bırakmak gibi durumlar bile ciddi derecede FPS düşmesine sebebiyet verebilir. Sadece tarayıcı değil aynı zamanda işlemci ve RAM kullanan birçok programın FPS’i etkileyeceğini unutmamak gerekir. Bu tarz durumlarda açık olan programların çalışmasını sonlandırmak sorunu çözecektir.

3-     Bilgisayar Isısı

Özellikle dizüstü bilgisayarlarda karşılaşılan bu sorun, bilgisayarınızın ısınmasına bağlı olarak FPS düşmesine sebep olacaktır. Bilgisayarınızda yüksek işlemci yükü gerektiren işlemleri saatlerce yaptıktan sonra, hiç dinlendirmeden yüksek sistem gereksinimli bir oyun açarsanız büyük ihtimalle FPS Drop sorunu sizi karşılayacaktır. Bu tarz durumlarda donanımsal olarak verim alınabilecek soğutucu çözümleri işinizi görebilir.

4-     Tasarruf Modları

Yine özellikle dizüstü bilgisayarlarda karşılaşılan sorunlardan bir tanesi ile karşı karşıyayız. Dizüstü bilgisayarlara batarya süresini uzatmak amacıyla “Tasarruf Modu” adı altında bazı özellikler eklenir. Bu özellik aktif haldeyken işlemci, ekran kartı vb. birçok donanım minimum seviyelerde kullanılır. Bu yüzden oyunlarda veya programlarda en yüksek performansı alamazsınız. Bunun için bilgisayarınızın tasarruf modunu kapatmalı veya prize takılı haldeyken kullanım sağlamalısınız. Genelde prize takılı haldeyken kullanımda bu mod kapalı olur ancak en garantisi bilgisayar markanıza göre bu modu kendinize göre ayarlamanız olacaktır.

FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

FPS arttırma işlemlerine geçmeden önce bilgisayarınızın FPS değerlerini öğrenmeli ve not almalısınız. Eğer FPS değerleriniz düşükse bu değerleri çok daha iyi hale getirmek için bazı çözümler geliştirebilirsiniz. Bu çözümler şunlardır;

  • Overlock
  • Ekran kartı sürücülerini güncel tutmak.
  • Oyunlardaki grafik ayarlarını daha düşük seviyelere getirerek donanımınıza uygun ayarı bulmak.
  • Çeşitli FPS arttırma programlarını kullanmak.

 

Yorum Yap