1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Elektrikli arabalar gezegenimiz için daha mı iyi?

Elektrikli arabalar gezegenimiz için daha mı iyi?
+ - 0

Bu arabalara güç sağlayan elektriği nasıl ürettiğimize bağlı.

Dünya için elektrikli araba mı yoksa gazla çalışan mı ? Bu sorunun cevabı göz kamaştırıcı bir şekilde açık görünebilir: Tabii ki elektrikli arabalar çevre için daha iyi olmalı, çünkü egzozları yok ve sürüş sırasında sera gazı salmıyorlar. Bununla birlikte, elektrikli araçlar (EV’ler) mükemmel değildir ve kendi kirlilik sorunlarıyla birlikte gelirler. Özellikle pilleri, kaynak sağlamak ve çıkarmak için önemli miktarda enerji gerektiren lityum gibi bileşenler içerir.

Ancak pil üretimi, elektrikli bir otomobilin ömrünün sadece bir parçasıdır. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, piller için gerekli metallerin madenciliğinden pilleri çalıştırmak için gereken elektriğin üretilmesine kadar bir EV emisyonlarının tüm yaşam döngüsüne baktı ve ardından bunu ortalama emisyonlarla karşılaştırdı. gazla çalışan bir araçtan. Ekip, elektrikli araçlar kömürle çalışan elektrikle şarj edildiğinde, aslında çevre için geleneksel benzinli araçlardan daha kötü olduklarını buldu.

Bununla birlikte, dünyanın çoğu yerinde, ulusal şebekeler artık elektrikli otomobillerin, kullanım ömürleri boyunca kirlilik ve sera gazı emisyonları söz konusu olduğunda benzinle çalışan benzerlerini geçebilecek kadar temiz.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda enerji ve ulaşım sistemleri mühendisliğinde uzman bir araştırmacı olan Colin Sheppard, “Yalnızca en kirli, kömür ağırlıklı elektrik şebekelerine bağlandığında, benzinli içten yanmalı motorlar, sera gazı temelinde EV’lerle karşılaştırılabilir hale geliyor” dedi. “Kaliforniya.”

elektrikli araba EV

Elektrik şebekelerinin hala tamamen veya büyük ölçüde kömürle beslendiği çok az yer var. Çin bunlardan biri; 2019’da ülkenin elektrik arzının %58’inin kömürden geldiği tahmin ediliyordu ve Çin’in bazı bölgelerinin hala tamamen kömürden sağlanıyor olması muhtemel. Bununla birlikte, Çin’in şebekesi yenilenebilir kaynaklara yapılan daha fazla yatırımla gelişiyor – örneğin, Nature dergisine göre, ABD’nin iki katı rüzgar enerjisi kapasitesine sahip ve yılda diğer tüm ülkelerden daha fazla güneş paneli üretiyor.

San Francisco’daki Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi’nde elektrikli araç araştırmacısı Gordon Bauer, bu iyileştirme modeli – daha fazla yenilenebilir enerji ve daha az fosil yakıt – küresel bir model ve elektrikli araçların çevresel kimlik bilgilerini artırmaya yardımcı oluyor. “Elektrikli bir aracın ömrü boyunca şebekeler daha yeşil hale geldikçe, sadece daha iyi olacak.”

Bu ay Çevre Bilimi ve Teknolojisi dergisinde yayınlanan bir çalışmada Sheppard, tüm arabaların elektrikli olduğu varsayımsal bir gelecek senaryosu modelledi. Sheppard, WordsSideKick.com’a verdiği demeçte, “Tüm binek araçlara elektrik verilirse enerji, altyapı ve emisyon etkilerinin ne olabileceğini anlamak istedik.” Bauer ayrıca projede Sheppard ile işbirliği yaptı. Bulguları, elektrikli bir araç geleceği lehine güçlü bir şekilde ortaya çıkıyor.

Örneğin Sheppard, ABD’deki tüm özel araçların elektrikli olması durumunda, geleneksel gazla çalışan arabalara kıyasla ülkedeki sera gazı emisyonlarını yıllık %46 (0,5 gigaton karbondioksit) azaltacağını hesapladı. Bu araçlar, elektrik üretmenin finansal maliyetini en aza indirmek için araçların stratejik olarak seçilen zamanlarda yeniden şarj edildiği “akıllı şarj” olarak da bilinen bir teknik olan “kontrollü şarj”a tabi olsaydı bu azalma daha da artabilirdi. (Örneğin, geceleri şarj etmek genellikle gündüze göre daha ucuzdur; bu strateji aynı zamanda daha ucuz elektrik üreten daha verimli enerji üreten santralleri de destekler.) Tüm özel sektöre ait elektrikli arabalar bu şekilde ücretlendirilirse, emisyon tasarruflarıda %49’a kadar artabilir.

Bu tahminler, Sheppard’ın ABD’nin gelecekteki enerji portföyünün “iddialı” bir tasavvuru olduğunu kabul ettiği şeye dayanmaktadır. Bu gelecek, çok daha fazla yenilenebilir enerjiye sahip, ancak hala sıfır karbon hedefine ulaşmamış veya iklim değişikliğine katkıda bulunmayan ulusal bir şebekeye sahip bir ülke öngörüyor, dedi. Bu senaryoyu mümkün kılmak için gerçekleşmesi gereken önemli miktarda siyasi irade ve pratik değişiklik var, ancak bu koşullar altında tüm teorik potansiyel elektrikli araçların haritasını çıkarmak yine de yardımcı olacaktır

Kısacası, çevresel bir bakış açısıyla, benzinli veya dizel motorlu bir araçtan ziyade bir EV satın alma lehine tartışmak çok daha kolaydır. Peki ya maliyet? Elektrikli araçlar çoğu insanın karşılayamayacağı kadar pahalı değil mi?

Tüketici hakları grubu Tüketici Raporları’nın 2020 tarihli bir raporu, bunun da değiştiğini gösteriyor. Rapor, bir elektrikli otomobilin ömrü boyunca kilometre başına onarım ve bakım maliyetlerinin içten yanmalı motorlu geleneksel araçların yarısından biraz daha az olduğunu tahmin ediyor. Bunun nedeni, genellikle düzinelerce olan geleneksel motorlara kıyasla, elektrik motorlarının yalnızca bir hareketli parçaya sahip olmasıdır. Bu, bir EV’de daha az bileşenin değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir ve bu da satış noktasında olmasa da önemli tasarruflar sağlar.

Bauer, “Şu anda radikal gelebilir, ancak 2030 yılı geldiğinde, sorunun üreticilerin bunları ne kadar hızlı üretebileceği ile ilgili olacağını düşünüyorum.” Dedi.

Bauer tarafından yakın zamanda ABD çapında yürütülen bir analizde, yeni elektrikli araçlar için yüksek amortisman oranının, kullanılmış araba satın alma olasılığı daha yüksek olan düşük gelirli haneler için daha büyük faydalara yol açacağı sonucuna vardı. Bauer, bunun, teknolojik yenilikler ve artan tedarikçi rekabeti gibi fiyat düşüşlerini tetikleyen diğer faktörlerin yanı sıra, yaklaşık 2029 yılına kadar neredeyse tüm gelir seviyeleri için bir EV’nin geleneksel benzinle çalışan bir araba ile aynı maliyete sahip olması gerektiği anlamına geleceğini buldu. Ayrıca Bauer, 2030 yılına kadar, ABD’deki düşük gelirli hanelerin bir EV’ye geçmeleri durumunda yakıt tasarrufundan yılda 1.000 dolar tasarruf edeceğini hesapladı.

Yorum Yap