İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Dünyanın En Hüzünlü Hayvanı Çöl Yağmur Kurbağası

Dünyanın En Hüzünlü Hayvanı Çöl Yağmur Kurbağası
+ - 0

Çöl yağmur kurbağası, 1758’de Linnaeus tarafından bilimsel olarak tanımlanan ilk Afrika kurbağası türüdür, ancak orijinal olarak Rana gibbosa olarak adlandırılmıştır. Yağmur kurbağaları arasında en yaygın ve en büyüğüdür.

Çöl yağmur kurbağaları, şiddetli yağışlar sırasında ve sonrasında genellikle nadiren görülür. Yağmur kurbağalarının yağmur getirdiğine inanılır, ancak aslında yağmurlu havalarda ortaya çıkarlar. Çoğunlukla, çok sayıda meydana gelebilecekleri yağmur mevsimi başlamadan önce aramaya başlarlar. Bu, üremeye ve beslenmeye başladıkları zamandır.

Ortak isimler

Çöl yağmur kurbağası, Pelerinli kısa kafalı kurbağa, başsız kurbağa, kambur kurbağa, Linnaeus’un yağmur kurbağası, Linnaeus’un kısa başlı kurbağası, kısa başlı kurbağa, Güney Afrika yağmur kurbağası, Güney Afrika kısa başlı kurbağa (İng.); blaasop(pie), Jan Blom, Kaapse reënpadda (Afr.).

Bilimsel adın türetilmesi

Cins adı Breviceps, ‘kısa kafa’ anlamına gelirken, Afrikaanların ortak adı blaasoppie [blow-up] bu hayvanların vücutlarını bir topun içine şişirme alışkanlığını ifade eder. Bu, çoğunlukla alarma geçtiklerinde ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde olur.

dünyanın en hüzünlü hayvanı

Çöl Afrika Yağmur Kurbağası Nasıl Tanınır?

Şişkin bir kafa ile yuvarlak bir gövdeye ve öne bakan gözlere sahip bir burnu vardır. Bacaklar vücudun uzunluğundan daha kısadır. Kaba derili, kahverengi ve krem ​​renkli ve göbekte beneklidir. Erkeklerin boğazlarında dişilere göre daha kaba bir deri bulunur. Kalın ve perdesiz kısa, güdük ayak parmakları vardır.

Dolaşmak

Çöl yağmur kurbağası oyuk açan bir türdür. Yürürken bir ileri bir geri sallanırlar. Suda şişerler ve yüzerler, ancak yüzemezler ve bu nedenle yeterince hızlı yere ulaşamazlarsa boğulabilirler.

İletişim

Çöl yağmur kurbağaları, kışın yağmurlar başlamadan hemen önce aramaya başlar. Çiftleşme mevsimi boyunca kısa aralıklarla sert bir ciyaklama sesi çıkarırlar. Erkekler, dişilere nerede olduklarını göstermek için bitki örtüsünün altından veya yuvalarından seslenecekler.

Yaşadığı yerler

Bu tür, güneyde merkezi Cape Yarımadası’ndan kuzeyde Citrusdal’ın batısına kadar Güney Afrika’daki Western Cape’in güneybatı kısımlarına özgüdür.

Yetişme ortamı

Çöl yağmur kurbağaları, çam tarlaları, tarım arazileri ve konut bahçeleri gibi çeşitli rahatsız edilmiş habitatlarda meydana gelir. Renosterveld ve fynbos’ta yaşarlar ve konut ve tarımsal arazilere iyi uyum sağlarlar. Hayatlarının çoğunu yer altında geçirirler ve yağmur mevsimi başlamadan ortaya çıkarlar.

Beslenme

Diyetleri esas olarak solucanlar, termitler ve küçük böceklerle beslenirler.

Seks ve yaşam döngüleri

Cinsiyet: Çiftleşme mevsimi boyunca erkekler, dişilerin onları bulabilmesi için bitki örtüsünün altından veya yuvalarından seslenir. Dişiyi sıkıca kavrayamayacak kadar küçük olduğu için, dişi onu sırtına yapıştıran yapışkan bir sıvı salgılar. Döllenme, dişinin kazdığı ve yaklaşık 22 yumurtalık grupların bırakıldığı bir yuvada gerçekleşir. Gelişmekte olan kurbağacıklar için nem sağlayan verimli yumurtalar ve jöle kapsülleri bırakırlar. Dişiler, iribaş aşamasına geçmeden genç kurbağacıklar haline gelene kadar yumurtaların yakınında oyuklarda kalırlar. Erginleri 45 mm uzunluğa kadar büyür.

Dostlar ve düşmanlar

Çöl yağmur kurbağaları ekosistemde ve besin zincirinde hayati bir rol oynar. Kertenkeleler, yılanlar ve çalı domuzları gibi birçok yırtıcı hayvan, yiyecek için onlara bağımlıdır. Ayrıca besin zincirini dengeli tutmak için küçük böceklere ihtiyaç duyarlar.

Akıllı stratejiler

Çöl yağmur kurbağaları korktuklarında ya da sinirlendiklerinde kendilerini havaya uçururlar ve böylece bir yırtıcıya gerçekte olduklarından çok daha büyük görünürler; bu nedenle onlara Afrikaans ortak adı, blaasoppie verildi. Bu savunma mekanizmasını yırtıcıları korkutarak kendi avantajlarına kullanırlar. Oyuk kurbağaları olarak, kalın, kaslı bacakları vardır, bu da onların barınak için yuva yapmalarını sağlar. Erkeklerin bacakları kısa olduğundan ve çiftleşme sırasında dişileri kavramalarına izin vermediğinden, dişiler erkekleri sırtlarına yapıştıran yapışkan bir sıvı üretirler.

Bensiz daha fakir dünya.

Oyuk kurbağaları olarak, Çöl yağmur kurbağaları toprağı havalandırır, bu da suyun ve besinlerin toprağa kolay hareketini destekler, böylece bitkiler tarafından emilebilirler. Bu davranış aynı zamanda topraktaki diğer organizmaların serbest hareket etmesine de izin verir. Ayrıca kurbağaları yiyen bir dizi türün avıdırlar.

İnsanlar ve Çöl Yağmur Kurbağası

Bu hayvanla ilgili yaygın bir inanç, yağmur yağdığında ortaya çıktığı veya ortak adı yağmur kurbağası nedeniyle yağmurla birlikte geldiğidir. Bazı kimseler onları bir nevi peygamber ve uğur belirtisi olarak görürler.

Türün Korunma Durumu

Çöl yağmur kurbağasının koruma durumu Tehdit Altındadır. Yaşam alanı, menzilinin çoğunda tarımsal ve kentsel gelişim tarafından bozuldu ve parçalandı. Tarım arazilerinde pestisit ve herbisit kullanımından etkilenme olasılığı vardır ve bu türün Swartland’deki çoğu yenilenmiş parçadan azalmasının nedeni bu olabilir.

Akraba

Breviceps cinsi, Brevicipitidae familyasında yaklaşık 16 türden oluşur ve bunlardan 14’ü Güney Afrika’da bulunur. Batı Kap’ta B. gibbosus, B. fuscus (siyah yağmur kurbağası), B. rosei (Rose’un yağmur kurbağası), B. montanus (dağ yağmuru kurbağası) ve B. acutirostris (çilek yağmur kurbağası) olmak üzere beş tür bulunur. . Kurak alanlarda iki tür bulunur ve diğer türler Güney Afrika’nın doğu ve kuzey bölgelerinde bulunur.

Yorum Yap